Kyselina močová, dna a diéta pri dne

28. februára 2019
syringe-1884784_1280-1200x720.jpg

Čo je kyselina močová ?

Kyselina močová je odpadovým produktom metabolizmu tzv. purínov – stavebných zložiek biomolekúl, ktoré sa v organizme neustále tvoria a aj sa z neho vylučujú. Z tela je vylučovaná najmä obličkami a v menšej miere tráviacim traktom. V tele pôsobí tiež ako antioxidant, preto jej normálne koncentrácie sú pre telo užitočné.

Čo je dna?

Je to zápalové ochorenie kĺbov, ktoré vzniká ak sa začnú hromadiť kryštáliky kyseliny močovej v kĺbe a okolo kĺbu. Predpokladom ukladania kryštálov je vysoká hladina kyseliny močovej v krvi. Jej zvýšené hodnoty súvisia jednak s jej zvýšeným príjmom alebo zníženým odbúravaním.

Ako sa dna prejavuje ?

Záchvat dny je zápalové ochorenie kĺbu, ktoré  vzniká typicky na prvom kĺbe palca nohy, pričom častejšie sú postihnutí muži ako ženy a najčastejšie po 40. roku života. Nezriedka však môže byť zapálený aj iný kĺb – napríklad členok, kĺby ruky a zápästia, prípadne môžu byť postihnuté aj viaceré kĺby naraz. Pri vzplanutí ochorenia je kĺb opuchnutý, začervenaný, veľmi bolestivý na dotyk, chorý môže mať aj teplotu. Príznaky sa postupne pomerne rýchlo stupňujú v priebehu hodín a pomaly v priebehu dní až týždňov ustupujú.

Záchvaty dny majú tendenciu sa v živote pacienta opakovať. Po opakovaných záchvatoch je typická tvorba tuhých uzlíkov v oblasti kĺbov – tzv. tofov, ktoré narúšajú kĺbovú chrupavku a tak kĺb trvalo poškodzujú.

Čo spôsobuje vznik ochorenia ?

Spúšťačov ochorenia môže byť niekoľko. Najčastejšie súvisí s nadmerným príjmom jedál s vysokým obsahom purínov  alebo alkoholu. Spúšťačom môže tiež byť oslabenie organizmu pri zvýšenom psychickom alebo fyzickom strese, prípadne prítomnosti iného ochorenia.

Ako sa dá ochorenie zistiť?

Základom diagnostiky je typický obraz zapáleného kĺbu. Z vyšetrenia krvi sa dajú zistiť zvýšené koncentrácie kyseliny močovej a zápalové parametre. K rozvoju ochorenia však za istých okolností môže dôjsť aj, ak je koncentrácia kyseliny močovej v krvi normálna. Nápomocné je tiež vyšetrenie moču. Pri nejasných prípadoch Vám lekár môže naordinovať zobrazovacie vyšetrenie (napríklad röntgenová snímka), prípadne odobratie vzorky z postihnutého kĺbu.

Ako sa dá liečiť dna a ako jej predchádzať ?

Pri vzplanutí dny sa podávajú protizápalové lieky v pomerne vysokých dávkach, preto je dôležité sledovanie prípadných nežiadúcich účinkov liečby. Po ústupe prvého ataku sa podľa koncentrácie kyseliny močovej v priebehu niekoľkých týždňov začína dlhodobá liečba, ktorej účelom je zabránenie ďalším vzplanutiam ochorenia. Najdôležitejším opatrením je diétny režim a dostatočný príjem tekutín. Pokiaľ tieto nie sú dostatočné, lekár zváži predpísanie liekov na zníženie koncentrácie kyseliny močovej.

Diéta a režim pri dne :

Diéta, ktorú Vám lekár pri dne odporučí sa nazýva nízkopurínová. Diéta nie je liečbou ochorenia, jej cieľom je zamedziť postupnému poškodzovaniu kĺbov. Nižšie nájdete rozdelenie potravín, ktoré sú pri dne vhodné a nevhodné. Dôležité sú aj opatrenia ako redukcia hmotnosti pri nadváhe, pravidelná fyzická aktivita a  dostatočný príjem tekutín.


ODPORÚČANÉ POTRAVINY
Tekutiny: voda, nesladené nápoje, bylinkové čaje
Rastlinné oleje
Mlieko a mliečne výrobky:  tvaroh, jogurt, nízkotučný syr, maslo
ovocie a ovocné šťavy (najmä čerešne)
Zelenina  (s výnimkou zeleniny bohatej na puríny – viď nižšie)
Pečivo (s obmedzením celozrnného pečiva)
Ryža, cestoviny
Vajcia
POTRAVINY MENEJ VHODNÉ (odporúčaný príjem v zníženom množstve)
Zelenina bohatá na puríny:  strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach, sója), karfiol, špenát, špargľa, huby
Celozrnné potraviny: ovsené vločky, celozrnný chlieb, otruby
Morské živočíchy: homár, krab, ustrice, krevety
Mäso: chudšie hydinové, hovädzie aj bravčové mäso
POTRAVINY NEODPORÚČANÉ
Vnútornosti : pečeň, obličky, mozog, žľazy
Mäso: červené mäso a mäsové výrobky, divina, teľacina, kačica, bažant, zajac
Ryby:  najmä morské (treska, sardinky, sardely, tuniak, makrely, slede), pstruh
Vysokotučné mliečne výrobky : tučné syry, smotana
Alkohol:  najmä pivo

Materiál vznikol v spolupráci so spoločnosťou Egis Slovakia spol. s r.o.


footer-logo

Ambulancia všeobecného lekára pre dospelých, Ružomberok

Najnovšie články

MEDPRAKTIK, s.r.o. | Všetky práva vyhradené